Renginiai

Renginiai

2021 M. RENGINIAI
RITOS PAULIUKAITIENĖS KNYGOS PRISTATYMAS 2021-09-10

LIETUVOS MUZIEJŲ KELIAS 2021-09-02

TARPTAUTINĖ AKCIJA "MUZIEJŲ NAKTIS 2021" 2021-07-03

"BIRŠTONO ISTORIJOS PRIE ARBATĖLĖS" 2021-06-12

5-8 klasių mokiniams vasario 12 dieną virtualioje erdvėje  vyko pamoka – susitikimas su Birštono krašto muziejaus atstovais tema ”Birštonas tarpukariu”, ją inicijavo taip pat istorijos mokytojos. Daugiau skaitykite
PROJEKTAS "PAŽINTOS-NEPAŽINTOS ASMENYBĖS, KŪRUSIOS LIETUVOS KULTŪRĄ"

Projekto dalyviai!

Muziejaus veikloje renkamos muzealijos ir objektai kaip itin svarbios kultūros vertybės, dokumentuojamos, tiriamos, siekiant jų neatskirti nuo visuomenės, bet padėti įprasminti savo gyvenimą. 2024 metais Birštono Sakralinis muziejus savo lankytojams siūlo naują paslaugą: paskaitų ciklą “Pažintos – nepažintos asmenybės, kūrusios Lietuvos kultūrą”, kurį finansuoja @Lietuvoskulturostaryba ir Birštono savivaldybė.

Iškilių žmonių patirties ir asmenybių atskleidimu siekiame įgyvendinti specifinį muziejams keliamą uždavinį - sudaryti sąlygas potyriams, tiek pažinimo plotmėje, tiek jų puoselėtų idėjų, vertybių bei veiklų. Jau pastebėjote, kad nuo kovo mėnesio kviečiame dalyvauti viešose nemokamose paskaitose, kurių ciklas susideda iš devynių paskaitų.  Paskaitose analizuojamos įvairios paveldo sritys: architektūros, dailės, sakralinis, istorinis, memorialinis paveldas ir jį reprezentuojantys objektai. Paskaitas skaito Kultūros paveldo departamento, Kultūros tyrimų instituto meno ekspertai, muziejų specialistai. Vienu iš projekto tikslų siekiama kurti apskrities kultūrinį tapatumą, suteikti kokybiškas kultūros paslaugas Birštono gyventojams ir kurorto svečiams bei paskatinti miesto kultūrinės tapatybės formavimąsi. Šio projekto paskaitos gaivina visuomenės istorinę atmintį, ugdo patriotiškumą ir pasididžiavimą Lietuvos žmonėmis.

Projekto pradžioje kovo mėnesį buvome pakviesti dr. Astos GINIŪNIENĖS pakeliauti po Lietuvos ir Europos bažnyčias, kuriose įrengiami Velykiniai ir Didžiojo Tridienio altoriai. Istoriko dr. Simono STRELCOVO pranešimas priartinto mums mažiau žinomas asmenybes: pasaulio teisuolius: kunigą dr. Juozą Stakauską, vienuolę M. Mikulską, mokytoją V. Žemaitį, kurie suvaidino svarbų vaidmenį, išsaugant pasauliui žydų kilmės dailininką Samuelį Baką ir kitų gyvybes. Kunigas J. Stakauskas buvo artimas palaimintojo Teofiliaus Matulionio bičiulis, iniciavęs vokiečių okupacijos metu bažnyčioms padarytos žalos vertinimą Kaišaidorių vyskupijoje. Menotyrininkės dr. Skirmantės SMILINGYTĖS-ŽEIMIENĖS paskaitoje buvome supažindinti su Birštono neogotikinėje bažnyčioje įrangą kūrusio Suvalkų meistro Adomo Karaliaus (1854-1946) šeimos SAGA. Jis buvo žymiausias altorių ir bažnytinės įrangos meistras pietvakarių Lietuvoje XIX a. pab. - XX a. I p. Pirmą kartą visuomenei buvo pristatytas ir platesnis jo kūrybos kontekstas: Lietuvos ir Lenkijos bažnyčiose kurta stilistika. Buvo atskleistas A. Karaliaus ir jo sūnų Kazimiero ir Vytauto indėlis į amatų mokyklos raidą tarpukario Lietuvoje. Lietuvos tarpukario katalikų bažnyčių architektūrą bei meninius ir sociakultūrinius aspektus nagrinėjo mgr. Silvijos SLAMINSKIENĖS pranešimas „Išskirtinę asmenybę menanti Krikštonių Kristaus Karaliaus bažnyčia: kunigo Jono Reitelaičio (1884–1966) architektūros palikimas“. Mūsų kultūrinį išprusimą sustiprino retai aptariami viešajame kultūros tyrimų diskurse bronziniai šviestuvai, kuriuos apžvelgė meno istorikė dr. Alantė VALTAITĖ-GAGAČ pranešime "Lietuvos ir Latvijos XVII-XVIII a. bronzinių sietynai: dekoro motyvai, tipologija, paplitimas". Paskaitos dalyviai buvo apdovanoti skrajutėmis, kurios padėtų atrasti, vertinti reikšminguosius istorinius kūrinius bei keliauti bronzinių šviestuvų pažinimo maršrutu. Rugpjūtį menotyrininkė dr. Gabija SURDOKAITĖ-VITIENĖ atskleidė nepublikuotus tyrimus apie siuvinėtus liturginius rūbus Kauno arkivyskupijoje ir Kaišiadorių vyskupijoje: meistrus ir aukotojus. Menotyrininkė supažindino su dvaruose vyravusia kasdienybės kultūra ir vienuolynų gyvenimo kasdienybe, susijusia su rankdarbių kūrimu. Mokslininkė gyvai ir metodiškai parodė siuvinėjimo amato raidos ypatumus, supažindino su regioniniais centrais, pateikė sakralaus kultūros paveldo vertybių gražiausius pavyzdžius.

Šiandien Jus kviečiame į kitus būsiančius Projekto renginius Birštono Sakraliniame muziejuje (Birutės g. 10, Birštonas).

Rugsėjo mėn. 19 d. 16.00 val.  paskaitoje pakviesime susipažinti su Birštono kultūriniam gyvenimui 1921-1970 metais daug nusipelniusia fotografo Juozo Klimo asmenybe  ir darbais, kuriuos pristatys fotografo anūkė psichologė Jūratė Klimaitė Vyžintienė. Bandysime ištaisyti dažnai fotografo darbų signatūrose įveliamą klaidą, susijusią su vardu, nurodant kaip autorių kitą asmenį. Šio pristatymo metu sužinosite Birštono fotografo šeimos  pasirinkimus, kas darė įtaką rinktis fotografo amatą, kokios buvo galimybės mokytis amato Kaune tarpukariu.

Spalio mėnesio 17 d. paskaitoje Muziejininkė-menotyrininkė dr. Dalia Tarandaitė supažindins su  Peterburgo akademiko, dailininko Nikodemo Silvanavičiaus asmenybe bei kūryba. Jo darbais grožimės Birštono ir dar keturių krašto bažnyčių altoriuose. Akademikas kūryboje laviravo tarp dviejų skirtingų dailės rūšių: tapybos ir mozaikos. Paskaitos klausytojai sužinos, ką apie epochą ir dailininką gali papasakoti paveikslai. Paskaitos klausytojus menotyrininkė kvies sustoti ir įsižiūrėti bei pamėginti suprasti paveikslus ir juos kūrusiojo asmenybę.

Laukiame Jūsų - atviro,  tolerantiško ir smalsaus lankytojo, kuris nori sustiprinti savivertę, empatiją, pasididžiavimą tautos kultūros kūrėjais ir ieško savoje kasdienybėje įvairių spalvų.  

 R. Zajančkauskienė

 

Projekto "Pažintos-nepažintos asmenybės, kūrusios Lietuvos kultūrą" garso įrašai.

2024 metais Birštono Sakralinis muziejus įvykdė Projektą "Pažintos nepažintos asmenybės, kūrusios Lietuvos kultūrą".

Kvietėme į devynis viešas paskaitas, kurių metu meno istorikai, tyrėjai kvietė susipažinti su bažnytinio paveldo kūrėjais, vietos fotografais, kurių asmenybė mažai žinoma, tek-tilininkais, metalo dirbinių meistrais.

Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba.

Siūlome keleto paskaitų garso įrašus: 

Svetlanos Poligienės paskaita „Siuvinėta liturginė tekstilė Kaišiadorių vyskupijos bažnyčiose“, vykusi 2024-11-21.

Jūratės Klimaitės-Vyžintienės paskaita „Dvasininkų portretai Birštono kurorte tarpukariu kun. Leono Klimo ir fotografo Juozo Klimo darbuose", vykusi 2024-09-19.

Skirmantės Smilingytė–Žeimienė „Pamiršti vardai: bažnyčių puošėjas Adomas Karalius ir jo šeima", vykusi 2024-06-20.

Silvijos Slaminskienės paskaita  „Išskirtinę asmenybę menanti Krikštonių Kristaus Karaliaus bažnyčia: kunigo Jono Reitelaičio (1884–1966) architektūros palikimas“, kuri vyko 2024-04-17.